Giriş Yap Üye Ol
Sepetim
Sepetinizde ürün bulunamadı...

Kargo {{ (sepetAltBilgi | map:'fiyat' | sum | number:2) }} TL

Ürünler {{ (sepetUrunler | map:'adet*tutar' | sum) | number:2}} TL

Toplam {{ (sepetAltBilgi | map:'fiyat' | sum)+(sepetUrunler | map:'adet*tutar' | sum) | number:2}} TL

Marka : Tosya Pirinci

Siyez Bulguru Faydaları Nelerdir?
Siyez bulguru geçmişi yaklaşık 10 bin yıl öncesine kadar dayanır. Siyez buğdayı geleneksel bir şekilde üretilir ve öğütme işlemi de geleneksel bir şekilde gerçekleştirilir. İşlem görmemiş olması ve besin değerlerinin yüksek olması nedeni ile siyez bulguru günümüzde en çok tercih edilen bulgur türlerinden biridir. Siyez bulguru pilav olarak tüketilebilen bir bulgur türüdür. Bunun yanında ince olarak öğütülerek kısırlık bulgur olarak da kullanılabilir. Siyez bulguru faydaları oldukça fazladır. Antioksidan bakımından son derece zengindir. Bu özelliği nedeni ile hücre yapısının korunmasını ve yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlar. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Posa ve lif bakımından da zengin bir üründür. Bu nedenle zayıflamak isteyen ve diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla tüketilir. Siyez bulguru lif bakımından zengin olması nedeni ile kabızlık durumlarının giderilmesine yardımcı olur. Böylece bağırsakların temizlenmesini sağlar. Yüksek lif içeriği ile siyez bulguru kandaki yağ oranının düşmesine yardımcı olur. Siyez bulgurunda kolesterol bulunmaz. Yapısında bulunan yağlar doymamış yağ özelliği taşır. Bunun yanında toplam yağ oranı da düşük bir besindir. Demir ve folik asit bakımından zengin bir üründür. Bu nedenle hamileler ve çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmesi gereklidir. Siyez bulguruiçinde lutein bulunduğu için göz sağlığının korunması amacı ile de siyez bulguru tüketilmelidir. Emziren annelerin sütlerini artırmak için de siyez bulguru son derece faydalı bir üründür. Vejetaryen beslenen kişiler için de siyez bulguru son derece faydalıdır. Çünkü bu bulgurun protein oranı yüksekken karbonhidrat oranı düşüktür. B vitamini bakımından da zengindir. Bu nedenle sindirim ve sinir sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ülkemizde en çok Kastamonu bölgesinde yetişir.
 
Siyez Buğdayı kullanılarak elde edilen Siyez bulguru faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir; 
 • Siyez Buğdayı ve Siyez Bulguru Protein Açısından Zengindir 
Siyez bulguru, protein açısından zengindir. Bu nedenle özellikle vejetaryenler tarafından sıklıkla tüketilen besinlerin başında gelir. 100 gram Siyez bulguru içeriğinin yaklaşık olarak %10’u proteinden oluşur ki bu, diğer tahıllar ile karşılaştırıldığında Siyez bulguru ve Siyez buğdayının ne kadar zengin bir içeriğe sahip olduğunu bizlere göstermektedir. Siyez Buğdayı aynı zamanda karbonhidrat bakımından da son derece düşük değerlere sahiptir. 
 • Doğal Lif, Vitamin ve Mineral Kaynağı
Siyez bulguru doğal lif, protein, vitamin ve de mineral kaynağıdır. Özellikle B6 ve B12 Vitaminleri açısından son derece zengin olan bulgur, aynı zamanda düşük karbonhidrat değerleri ile dikkat çeker. İçeriğinde yüksek oranda demir, potasyum, kalsiyum barındıran bu besin aynı zamanda yüksek lif oranı ile de dikkat çeker. Sahip olduğu tüm bu özelliklerden dolayı Siyez bulguru, özellikle rejim yapanlar, fazla kilosu olanlar ve diyabet hastalarına önerilmektedir. 

Bulgurun Yararları;

– Bulgur, lifli yiyecekler arasındadır. Liflerin kandaki yağları düşürücü özelliği vardır.-Yüksek karbonhidrat içerir. Karbonhidratla vücudumuzun enerji kaynaklarıdır. Vücut enerjiye ihtiyaç duyduğunda karbonhidrat kullanır.-Yüksek karbonhidrat içerdiği için vücudu tok tutmaya yarar.-İçerdiği B1 vitamini, sinir sistemine ve sindirim sistemine çok faydalıdır.-Kolesterol içermemesi bulgurun bilinmeyen faydaları arasındadır.-İçerdiği mineral ve selüloz ile bilinen bulgur besin emilimini arttırır. Mineraller vücudumuzdaki şeker oranını düzenler ve organların düzenli çalışmasına yardımcı olur.-Kabızlığı önler ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.-Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.-İçerdiği demir, çinko, krom ve magnezyum ile emiklere iyi gelir ve kansızlığı engeller.-İçerdiği folik asit nedeniyle hamilelik dönemindeki kadınlara, bebeğin gelişimini desteklediği için tüketilmesi tavsiye edilir.-Raf ömrü çok uzundur. Kolay kolay küflenmez veya bozulmaz. Uzun süreli olarak serin ve kuru ortamda tutulmalıdır.-Safra taşı oluşumuna engel olması bulgurun bilinmeyen faydaları arasındadır.

www.devfirsatlar.com web sitesinden satın aldığınız ürünle ilgili yorum yazıp görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 • {{item.tarihStr}}

  {{item.yorum}}

  {{item.uyead+" "+item.uyesoyad}}

  Bu Yorum Sizce Faydalı mı?

Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Mağazaya Sor

 • {{item.tarihStr}}
  {{item.baslik}}

  {{item.soru}}

  {{item.uyead+" "+item.uyesoyad}} Özel sorudur, sadece siz görebilirsiniz
  {{item.cevapTarihStr}}

  {{item.cevap==null ? 'Cevap bekleniyor...' : item.cevap}}

  {{item.kobiad}}

Meşhur Tosya Pirinci

Diğer Mağaza Ürünleri
Mağazaya Soru Sor